Traže istragu smrti porodilje iz Ulcinja

Traže istragu smrti porodilje iz Ulcinja

Građani Ulcinja na skupu povodom smrti porodilje Drite Tafe. Foto: Sejdi Ismajli
Građani Ulcinja na skupu povodom smrti porodilje Drite Tafe. Foto: Sejdi Ismajli
07.12.2024

Organizatori protesta u Ulcinju traže istragu smrti porodilje Drite Tafa kao i da se porodilište u tom gradu osposobi za rad

Organizatori protestnog skupa u Ulcinju pozvali su nadležne da ispitaju okolnosti pod kojima je preminula porodilja Drita Tafa i da se u potpunosti osposobi porodilište u tom gradu.

Protest pod sloganom "Ne želim biti sledeća" organizovan je ispred Doma zdravlja u Ulcinju zbog smrti tridesetpetogodišnje Drite Tafe, koja je preminula zbog komplikacija izazvanih porođajem u Opštoj bolnici u Baru. U centru Ulcinja okupilo se više hiljada ljudi, a okupljeni su nosili parole "Ulcinj vam ovo neće oprostiti“, "Ja neću da budem sledeća žrtva", "Istina za Dritu", "Nećemo strah, već siguran porođaj".

"Imala sam nadu da će makar oni koji su položili Hipokratovu zakletvu govoriti istinu, ali poslije saopštenja direktora bolnice u Baru i nalaza nekakve komisije, vidimo da nas do istine čeka dug i naporan put. Želimo istinu i samo istinu, a ona je jasna kao ovaj dan", kazala je koordinatorka „SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja“ Hatidže Neljaj.

Drita Tafa se porodila u barskoj bolnici carskim rezom, a dan kasnije je uočena hirurška komplikacija, nakon čega je prebačena u KCCG, gdje je ostala do 25. septembra. Nakon što je otpuštena sa bolničkog liječenja, Tafi je zakazana rutinska procedura u cilju daljeg urološkog liječenja, ali je 30. oktobra ponovo primljena u KCCG, dan nakon sprovedene procedure. Tafa je u KCCG preminula 2. novembra.

Njen brat, Ejub Zatović, kazao je da je ogorčen tvrdnjama direktora Opšte bolnice u Baru Igora Karišika da su u liječenju porodilje iz Ulcinja ispoštovana sva medicinska načela i pravila struke.

"Moram obavijestiti javnost da mi je direktor barske bolnice tokom jučerašnjeg razgovora spustio slušalicu. Ogorčen sam njegovim odnosom", rekao je Zatović.

Gradonačelnik Ulcinja Genci Nimanbegu istakao je da građani traže zdravstvenu zaštitu na najvišem nivou, dok je građanska aktivistkinja Hatidže Đoni zatražila da se osposobi porodilište u Ulcinju.

"Tražimo da konačno, nakon gotovo dvije decenije, bude u potpunosti osposobljeno za rad porodilište u Ulcinju. U tom porodilištu se, bez ikakvih komplikacija, do sada rodilo oko 1.500 djece", kazala je Đoni.

Više državno tužilaštvo u Podgorici je 5. novembra formiralo predmet povodom smrti Drite Tafe iz Ulcinja, koja se porodila u barskoj bolnici 13. septembra, a preminula 2. novembra u Kliničkom centru u Podgorici.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun kazao je 4. novembra da je u Opštu bolnicu u Baru poslana zdravstveno-sanitarna inspekcija kako bi se utvrdile okolnosti liječenja porodilje i ispitala eventualna odgovornost medicinskog osoblja. Šimun je potvrdio i da su formirani operativni timovi za ispitivanje slučaja, navodeći da će Ministarstvo zdravlja sprovesti detaljnu nezavisnu istragu, uključujući i eksternu komisiju sastavljenu od stručnjaka iz regionalnih zdravstvenih centara.

Direktor bolnice u Baru Igor Karišik kazao je 6. novembra da je komisija za kontrolu kvaliteta u toj bolnici zaključila da su u liječenju porodilja Drite Tafa i Asmire Aljošević ispoštovana sva medicinska načela i pravila struke u skladu sa trenutno važećim protokolima.

Direktor Kliničkog centra Aleksandar Radović kazao je da će posebna komisija u toj bolničkoj ustanovi utvrditi zašto je u tako kratkom periodu došlo do smrtnog ishoda.

Porodica Drite Tafe pokrenula je sudski postupak protiv doktorice u barskoj bolnici koja je vodila trudnoću i porodila je carskim rezom. Predsjednik Opštine Ulcinj, Genci Nimanbegu, pozvao je ljekare, Opštu bolnicu Bar i Ministarstvo zdravlja da hitno institucionalno reaguju, dok su iz građanskog pokreta URA tražili kontrolno saslušanje ministra zdravlja i nadležnih institucija pred skupštinskim Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje.

I Asmira Aljošević iz Bara je, nakon porođaja 10. septembra u barskoj bolnici, zbog komplikacija hitno prebačena u KCCG, gdje je skoro dva mjeseca provela u teškom stanju na intenzivnoj njezi. Njena porodica sumnja da je to posljedica nesavjesnog liječenja u barskoj bolnici.

Off